wydawca   prenumerata   redakcja  e-mail




N U M E R   1/2005         

  • Nina i Bronisław Hury Od redakcji

    ...W tym numerze „Słowa i Życia” pastor Zbigniew Tarkowski w artykule „Gdy Bóg wydaje się być odległy” zachęca, by w doświadczeniach nie dopatrywać się kary za grzech ani nieprzychylności ze strony Boga, a przyjmować je jako sprawdzian naszej wierności i oddania Bogu. Mamy prawo się skarżyć, ale też ufać Bożym obietnicom i szukać pokrzepienia pod krzyżem Jezusa.
    Miłość Jezusa nie zależy od tego, co dla Niego robimy. Jesteśmy wartościowi w Jego oczach dlatego, że jesteśmy. Przypomina o tym „Opowieść o ukrzyżowanym łotrze” Maxa Lucado. W świecie, gdzie najcenniejszymi wartościami kramarzy się za grosze, a za bzdury uzyskuje miliony, może wydawać się absurdem, że prośba jednego z łotrów ukrzyżowanych z Jezusem została wysłuchana.
    Jonathan Gough powraca do tsunami. Czy była to Boża kara? A może zwiastun końca świata?...  więcej

  • Zbigniew Tarkowski Gdy Bóg wydaje się być odległy

  • Eleanor Daniel  Przy Jego stole. Dobry smutek i pamiętanie

  • Max Lucado  Opowieść o ukrzyżowanym łotrze

    ...Jeśli o kimkolwiek moglibyśmy powiedzieć, że nic nie był wart, to na pewno o nim. Jeśli ktokolwiek zasługiwał na śmierć, to prawdopodobnie on.  Jeśli ktokolwiek był przegrany, to jego można umieścić na początku listy takich osób.  Może dlatego właśnie Jezus wybrał jego, by pokazać nam swój stosunek do ludzkości.
    Nie wiemy, czy ten złoczyńca słyszał przemawiającego Mesjasza. Czy widział Jego miłość do ubogich i grzeszników. Być może wiedział o tym Mesjaszu jedynie to, co teraz widział: wychłostany, przybity do krzyża Nauczyciel. Twarz zalana krwią, odsłonięte kości, ciało unoszące się przy próbie złapania choć odrobiny powietrza.
    Coś jednak mówiło mu, że nigdy nie znajdował się w lepszym towarzystwie. I w jakiś sposób uświadomił sobie, że choć pozostała mu tylko modlitwa, w końcu poznał Tego, do którego powinien się modlić.
    „Czy mógłbym liczyć na to, że wstawisz się za mną?" (luźne tłumaczenie).
    „Stanie się tak".
    Dlaczego Jezus tak postąpił? Cóż ten szubrawiec mógł Mu dać w zamian? Rozumiem sytuację z Samarytanką. Mogła pójść do miasta i wszystko opowiedzieć. Zacheusz z kolei miał pieniądze i mógł ich trochę ofiarować. Ale ten? Cóż był w stanie zrobić? Nic! I właśnie o to chodzi. Miłość Jezusa nie zależy od tego, co dla Niego robimy. Ani trochę. Jesteśmy wartościowi w oczach Króla po prostu dlatego, że jesteśmy. Nie musimy ładnie wyglądać i nie musimy mieć wielkich możliwości. Nasza wartość jest wrodzona. I kropka.... więcej


  • Fundacja Głos Ewangelii

  • Piotr Karel  Okrzyk zwycięstwa

  • Richard Wurmbrand  Okiem męczennika

    ... Później nastały czasy nazizmu. Bardzo wówczas cierpieliśmy. [...] Byłem już faktycznie liderem założonego przez siebie Kościoła. Odpowiadałem za ten zbór. Zarówno ja, jak i moja żona byliśmy kilkanaście razy aresztowani, bici i wleczeni przed nazistowskie sądy. Terror nazistowski był wielki, ale stanowił tylko przedsmak tego, co przyszło wraz z komunistami. Mój syn Mihai musiał przyjąć nieżydowskie imię, aby uniknąć śmierci.
    Jednakże okres nazizmu przyniósł nam również wielką korzyść. Naziści nauczyli nas, że cierpienie fizyczne można znieść i że ludzki duch z Bożą pomocą może przetrwać straszne tortury. Nauczyli nas także sposobów tajnej chrześcijańskiej pracy, które były przygotowaniem do daleko gorszych prób, które nadchodziły...  więcej

  • Nina Hury  Schizofrenia obok nas

    Mój ukochany młodszy brat obudził mnie przerażającym wrzaskiem. Wyskoczyłem z łóżka i popędziłem do niego, by zobaczyć go „walczącego” z nie istniejącymi ludźmi. Chwycił płaskorzeźbę przedstawiającą ręce złożone do modlitwy i roztrzaskał o ścianę. Z wielkim zapałem podarł Biblię. Zerwał lampę z sufitu i wyciągał kable przez popękany tynk. „Czy coś się stało?” – zapytałem błagalnie. „Nic... wracaj do łóżka” – odpowiedział spokojnie Mark...
    Tak dr Steven Waterhouse zaczyna swą książkę „Siła dla Jego ludu”. Jego brat cierpi na schizofrenię: Wyniósł kiedyś meble na trawnik i próbował je spalić. Wypchnął matkę przez drzwi. Prześladuje go myśl, że kogoś zabił. Próbował się nawet wykastrować...
    Jemu i rodzicom dedykowana jest ta książka... więcej

  • Towarzystwa Biblijne - 200 lat działalności

  • Historia Mary Jones

  • Teologia pracy w  skrócie

  • Clinton E. Arnold  Nie ma słów bardziej prawdziwych

    ... Poświęciłem niezliczoną liczbę godzin na badania i pisanie komentarza do księgi Dziejów Apostolskich. Nie znalazłem żadnego dowodu, który podważałby jakikolwiek aspekt tej księgi jako historycznego zapisu. Wiem, że wielu innych naukowców studiowało różne części Biblii tak samo dogłębnie i mogą stwierdzić to samo.
    Warto również odnotować, że Biblia jest najlepiej zachowanym starożytnym dokumentem w historii ludzkości. Nowy Testament ma około 5500 greckich manuskryptów, ponad 10000 manuskryptów łacińskich i tysiące manuskryptów w innych językach (takich jak koptyjski, syryjski, ormiański). Dla porównania, historie Herodota i Tukidydesa przetrwały w ośmiu manuskryptach, a Roczniki Tacyta zostały odnalezione w około dwudziestu łacińskich manuskryptach. więcej


Słowo i Życie mozna zakupić w zborach KZCh,
w księgarniach Biblos i Agape w Warszawie
oraz Jack w Ustroniu


strona główna
© Słowo i Życie
okładka 1/2005