Słowo i
                        Życie - strona główna
 
Copyright © Słowo i Życie




 

Informacje i wydarzenia
[Opublikowane w Słowie i Życiu nr 7-9/1995)

Billy Graham w TVP. Oczekiwaliśmy na to wydarzenie, zgodnie z zapowiedziami programowymi, w Wielką Sobotę. Marzyło się nam, by było to wielkie wydarzenie i szansa do ewangelizacji, a przedpołudnie w sobotę przed Wielkanocą było niezłym terminem. Niestety emisja została odwołana prawie w ostatniej chwili. Potem było kilka kolejnych terminów. Wreszcie program został wyemitowany w dniu 23 czerwca, niestety o godz. 23:15. Pierwszą część programu, którą stanowiły chrześcijańskie teledyski i świadectwa, obejrzało ok. 749 tys. osób w wieku powyżej 10 lat, a część drugą, tj. kazanie Billy Grahama ok. 440 tys. (dla porównania Panoramę o północy ogląda średnio ok. 400 tys. widzów).
Wg danych dzienniczkowych OBOP oprac. J. S.

Nowa stacja misyjna w Sandomierzu. Powstanie jej przypomina początki naszego Kościoła. Grupa młodych ludzi w latach 80. wyjeżdża do Grecji z zamiarem opuszczenia Polski na stałe. Dwoje z nich - Aleksandra i Adam Byrowie - na greckiej plaży spotyka ewangelicznego misjonarza z Niemiec i przyjmuje Boże Słowo. Trudności życiowe sprawiają, że decydują się wrócić do kraju i zamieszkują w Sandomierzu, rodzinnym mieście Adama. Myśleli, że w Polsce są jedynymi ewangelicznymi chrześcijanami. Żyli pracując i dzieląc się tym, co tak nieoczekiwanie poznali w Grecji - zbawieniem w Jezusie Chrystusie. Po 6 latach jest tam grupa 15 biblijnie wierzących osób. Nawiązywali kontakty z różnymi Kościołami. Poprzez Chrześcijański Instytut Biblijny dotarli również do naszego Kościoła i postanowili funkcjonować w jego ramach. Od czerwca br. działają jako stacja misyjna warszawskiego zboru „Chrześcijańska Społeczność", co zostało oficjalnie zgłoszone odpowiednim władzom.

Konferencja pracowników Kościoła. III z kolei, rodzinna konferencja pracowników Kościoła, sponsorowana przez Polish Christian Ministries, odbyła się w dniach 26-30 czerwca w naszym Ośrodku Katechetyczno-Misyjnym w Ostródzie. Uczestniczyło w niej około 130 osób. Tematem przewodnim było „Boże poselstwo dla rosnącego Kościoła". Wykładowcą był br. C. Wayne Murphy, który w oparciu o List do Tytusa mówił o tym, jak być dobrym przywódcą w Kościele, który wzrasta zachowując harmonię, stanowiąc wzorzec prawdy. Znajomość problematyki, poparta dobrymi przykładami, sprawiała, że wykłady były ciekawe i praktyczne.
Wieczorami zaś wsłuchiwaliśmy z uwagą w zwiastowanie br. Randalla Smelsera, kontynuującego temat rozwoju Kościoła na biblijnych zdrowych zasadach.
Dla pastorów była to również okazja do roboczych spotkań, dyskusji, na które w innych sytuacjach brak czasu.
Pogoda dopisała, był to więc też dobry czas odpoczynku, zwłaszcza że program nie był przeładowany. Z założenia bowiem konferencje te mają być szansą uczenia się, ale również wzajemnego poznawania się rodzin pracowników Kościoła, zarówno poprzez społeczność przy Słowie i w modlitwie, jak i zwykłe rozmowy, wspólne zajęcia sportowe, śpiew przy ognisku. Potrzebujemy po prostu być razem, uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać doświadczenia.

Ogólnoświatowa Wieczerza Pańska. W dniach 16-20 lipca w Indianapolis w USA odbyła się 48. Narodowa Konferencja Misyjna w połączeniu z Północnoamerykańską Konferencją Kościołów Chrystusowych (48th National Missionary Convention in concert with the Norłh American Christian Convention). Organizatorzy wystąpili z inicjatywą zorganizowania Wieczerzy Pańskiej, obchodzonej w tym samym czasie na całym świecie. Zgłosiliśmy również nasz udział w tym wydarzeniu. U nas, w Polsce wypadło to na godz. 2:00 w nocy z niedzieli na poniedziałek 17
lipca. Mimo to w zborach zgromadziły się kilkunastoosobowe grupy, by wraz z dziesiątkami tysięcy chrześcijan na całym świecie wspominać dzieło odkupienia na Krzyżu Golgoty. Myśli zaś biegły ku przyszłości, do - jak powiedział Pan Jezus - „owego dnia, gdy będę pił z wami na nowo w Królestwie Ojca mego".

Wizyta br. Pawła Bajko. Br. Paweł Bajko, założyciel i długoletni Dyrektor Polish Christian Ministries, odwiedził Białoruś (11-23 sierpnia) i Polskę (24-28 sierpnia). W Warszawie spotkał się z Sekretariatem Kościoła oraz z pastorami i kaznodziejo mi. Odwiedził również zbory na Białostocczyźnie.


Wakacyjne Kluby Biblijne.
Organizowane od czterech lat przez s. Alicję Lewczuk akcje ewangelizacji dzieci odbyły się w Ostródzie, Ciechanowie, Białogardzie i Częstochowie. Niektóre zbory np. Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Płock zorganizowały Wakacyjne Kluby Biblijne we własnym zakresie. W tym roku zauważało się większą ostrożność, czasem wręcz niechęć ze strony rodziców - efekt lęku przed „sektami porywającymi dzieci". Obecność rodziców na zajęciach była, jak zwykle, mile widziana.
Mamy nadzieję, że kontynuacją WKB będą dziecięce kluby biblijnej, prowadzące systematyczną działalność w ciągu roku szkolnego. Taki klub powstał po ubiegłorocznym WKB w Warszawie, gdzie co tydzień spotykało się ok. 20 dzieci spoza zboru.

Akcja letnia w Ostródzie. W naszym Ośrodku Katechetyczno-Misyjnym odbyło się tego lata 9 turnusów. Ogółem przebywało tam w tym roku ponad 900 osób z różnych Kościołów i środowisk, w tym około 100 z zagranicy (głównie Białorusi i Ukrainy). W tym roku Ośrodek wzbogacił się o dwa domki kempingowe, amfiteatr oraz dwa ulokowane na zewnątrz punkty wody pitnej.


Warszawa bez barier. 19 września rozpoczyna się w Polsce trzyletni program „Warszawa bez barier", realizowany przez amerykańską organizację „Joni and Friends" (JAF), przy współpracy organizacji krajowych. JAF od kilku lat prowadzi podobne programy na całym świecie. Inspiratorem i założycielem JAF, działającej od 1979 roku, jest Joni Eareckson-Tada, która tą drogą chce dzielić się swoimi doświadczeniami i pomagać innym. Celem programu „Warszawa bez barier" jest uwrażliwienie na niepełnosprawność. Realizacja tego przedsięwzięcia polegać będzie na prowadzeniu przez amerykańskich wolontariuszy 2-tygodniowych warsztatów szkoleniowych przez trzy kolejne lata. Warsztaty są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół z rehabilitantów, lekarzy, nauczycieli, studentów itp. W ramach tej akcji będą również rozprowadzane używane wózki inwalidzkie z USA, w czym uczestniczyć będzie nasz zbór „Chrześcijańska Społeczność".
29 września odbędzie się w Warszawie spotkanie z Joni. Zapraszając na nie Joni pisze: „Kiedy myślę o tych, którzy pomagają i opiekują się osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, wydaje mi się, że przede wszystkim potrzebują odpowiedniego Mistrza i Nauczyciela. Dla mnie jest nim Jezus Chrystus". Podzielając tę opinię, Gedeonici zamierzają do każdego wózka dołączyć Biblię.

Copyright © Słowo i Życie 1995

Słowo i Życie - strona główna