Słowo i Życie nr 2/2011

Tadeusz Jarosz (11.10.1931-19.05.2011)Taseusz
                            Jarosz
                            (1931-2011)

Tadeusz Jarosz, inżynier, rzecznik patentowy, działacz związkowy, ale najbardziej znany jako pastor i przyjaciel dzieci. Był również przewodniczącym Ugrupowania Ewangelicznych Chrześcijan i członkiem Prezydium Rady ZKE. W latach 80., nawiązując współpracę ze szwajcarską fundacją Le Grain de Ble, organizował akcje wysyłania polskich dzieci na kolonie klimatyczne do Szwajcarii. W ciągu siedmiu lat skorzystało z nich 1560 dzieci. Dla usprawnienia tej służby powołana została w roku 1988 Ewangeliczna Fundacja Przyjaciół Rodziny.

W związku z rosnącymi kosztami wysyłania dzieci za granicę powstał pomysł kontynuowania tej służby wśród dzieci na terenie Polski. Z inicjatywy pastora Tadeusza Jarosza powstały dwa obiekty: ośrodek kolonijny Arka I na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Arka II na warszawskiej Pradze przy ul. Stanisławowskiej 14 (świetlica i stołówka oraz biuro fundacji, a potem - w wyniku wytężonej pracy duszpasterskiej – również zbór „Getsemane”).

W ciągu ponad 20 lat działalności Fundacji odbyły się dziesiątki obozów, zimowisk, imprez okolicznościowych, konferencji i szkoleń. Przez świetlicę przewinęły się setki osób - otrzymały tam pomoc materialną, zostały nakarmione, a przede wszystkim – usłyszały Ewangelię. Wielu z nich przybyło na uroczystość pogrzebową. Kaplica na Zagórnej 10 była przepełniona. (NH)Copyright © Słowo i Życie 2011