Ewangeliczni razem

Światowy Dzień Modlitwy

Już po raz czwarty na świecie i po raz trzeci w Polsce, w dniu Zielonych Świąt, w tym roku 11 maja, chrześcijanie różnych konfesji i wspólnot kościelnych zebrali się razem na modlitwie. Światowy Dzień Modlitwy ma krótką, ale dynamiczną historię. Z inicjatywą wspólnej modlitwy chrześcijan wyszedł Graham Power - biznesmen z Południowej Afryki. Wynajął on w roku 2001 stadion Newlands Rugby w Kapsztadzie i zaprosił chrześcijan z różnych denominacji na Dzień Modlitwy i Pokuty. Przybyło wtedy 45 000 ludzi. W następnym roku spotkania modlitewne odbyły się w ośmiu regionach Południowej Afryki. W 2003 roku we wspólnej modlitwie wzięli udział chrześcijanie z 27 krajów Afryki, a w 2004 uczestniczyło już 56 krajów z tego kontynentu. Od 2005 roku niedziela Zielonych Świąt stała się Światowym Dniem Modlitwy - 15 maja tego roku na wspólnej modlitwie zebrali się chrześcijanie w 156 krajach. 4 czerwca 2006 modlono się w 199 krajach, a 27 czerwca 2007 w 204.

W Polsce w tym roku oficjalny akces zgłosiło ponad 100 wspólnot różnych konfesji w 25 miastach. Wspólną modlitwę w Dniu Zielonych Świąt poprzedziła dziesięciodniowa całodobowa modlitwa we wspólnotach kościelnych. Jej mottem był werset, opisujący jerozolimskie wydarzenia zielonoświątkowe: „A gdy nadszedł dzień Zielonych Świąt, byli wszyscy razem na jednym miejscu” (Dz 2:1). Parafrazując ten krótki opis, przyjęto hasło: „Wszyscy razem... w wielu miejscach”.

W Warszawie trzynaście wspólnot kościelnych zgromadziło się na wspólnej modlitwie w Hali Sportowej Arena Ursynów przy ul. Pileckiego 122. W piękne niedzielne przedpołudnie początkowo pojedynczo lub niewielkimi grupkami uczestnicy tego nabożeństwa przybywali z różnych stron miasta, a przed godz. 11.00 pojawił się cały tłum, ponad 1500 osób. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od uwielbienia Boga pieśniami, w którym prowadziła nas grupa ze Stołecznego Zboru Kościoła Zielonoświątkowego. Organizatorzy zadbali o zajęcia i opiekę dla dzieci. Wzruszające były widoki bliskich więzi, spotkania znajomych i przyjaciół z różnych zborów, uśmiechy, uściski, wyrazy radości i miłości.

Całość prowadził pastor Andrzej Nędzusiak z Kościoła Bożego w Chrystusie. Na wstępie przypomniał, że to jedno z wielu miejsc w kraju i na świecie, gdzie ludzie zgromadzili się po to, by się modlić. Nie było to typowe nabożeństwo. Dominowała modlitwa, w tym również nietypowa dla kręgów chrześcijaństwa ewangelikalnego odmawiana wspólnie modlitwa, której treść rozbrzmiewała tego dnia na całym świecie w najróżniejszych językach. Prowadził nas w niej pastor Paweł Jarosz z Ursynowskiej Społeczności Ewangelicznej w asyście Wojciecha Leszczyńskiego z warszawskiego zboru Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Krótką refleksją o sposobach uwielbienia Boga, przed zebraniem kolekty, podzielił się pastor Krzysztof Zaręba ze Społeczności Chrześcijańskiej „Północ”. Kazanie wygłosił pastor Arkadiusz Kuczyński z Kościoła Zielonoświątkowego. Na zakończenie wszyscy pastorzy i ich żony stanęli przed zgromadzeniem, które modliło się o ich służbę. Modliły się także dzieci.

A na koniec wszyscy przeszliśmy przez symboliczną bramę z napisem „Jedność”. Tłum uczestników wylał się przed Arenę Ursynów. Kolejna okazja do powitań, okrzyków radości, zdumienia i zadziwienia nad zmianami. Ten aspekt takich spotkań również jest ważny. Dlatego organizatorzy planują, by w przyszłym roku po wspólnym nabożeństwie był również piknik i festyn. Już rozglądają się za odpowiednim miejscem.

Kolejne daty Światowego Dnia Modlitwy: 31 maja 2009 i 23 maja 2010. (B.H.)

Więcej informacji na http://www.dzienmodlitwy.jezus.pl/


Copyright
© Słowo i Życie 2008
Słowo i Życie - strona główna