Słowo i Życie nr 2/2005


Marek Sikora

Przygarnąć nastolatków

„Nastolatki? Nie, to nie dla mnie! Niech ktoś inny się nimi zajmuje!” Takie i podobne wypowiedzi możemy usłyszeć, kiedy rozmawiamy o służbie wśród nastolatków. Dlaczego? Czy naprawdę nie da się ich zrozumieć? Czy są zbyt dziecinni jak na swój wiek, a może już zbyt dorośli? Za bardzo buntowniczy? Pyskują? Niezależnie od tego, jakie by nie padały powody, nigdy nie będą one dostateczne, aby nie zajmować się nimi.

A jednak ta grupa wiekowa jest często pomijana. W zborach za bardzo nie wiadomo,  co z nimi zrobić – za duzi na szkółki niedzielne, za mali na spotkania młodzieżowe. Świat, w którym żyjemy, stawia nam ogromne wyzwanie, któremu musimy sprostać, jeśli nie chcemy, aby Internet i gry komputerowe do końca zawładnęły nastolatkami.

Pracujących w Fundacji Młodzież dla Chrystusa łączy jedno – pasja służenia nastolatkom. Właśnie dlatego powstały kluby Rock Solid – niepowtarzalne spotkania, których celem jest wszczepienie im właściwych wartości, opartych na przekazie Słowa Bożego. Tutaj  nie usłyszą moralizatorskich kazań. Zamiast tego w gronie przyjaciół sami odkryją i docenią, dlaczego warto postępować tak, a nie inaczej.

Kształtowanie umiejętności życiowych

Podczas każdego spotkania jest poruszany jeden, ważny dla tego wieku temat (np. wygląd zewnętrzny, narkotyki, przyjaźń, itp.). Nastolatki mają możliwość porozmawiania w małych grupach o problemach, jakie niesie za sobą dane zagadnienie, oraz o pozytywnych aspektach, jakie mogą z niego wypływać. Dzielą się swoimi doświadczeniami i proponują swoje rozwiązania w wielu sprawach. Uczymy ich wykształcania własnego zdania na różne tematy. My - trochę starsi - możemy mówić o swoich przemyśleniach, jakie mieliśmy w ich wieku, i jak zostały zweryfikowane przez życie.

Dobra zabawa

To nieodłączny element każdego spotkania. Zabawy (często szalone, a więc takie, które nastolatki lubią najbardziej) są związane z omawianym tematem. Profesjonalnie opracowane pozwalają często praktycznie zilustrować to, o czym teoretycznie rozmawia się podczas spotkania. Integracja, edukacja, kreatywność to istotne elementy każdej zabawy. Jeśli nawet temat spotkania nie był dla kogoś ciekawy, to i tak przyjdzie do klubu kolejny raz – dla świetnej zabawy.

Kreatywny przekaz Dobrej Nowiny

Ewangelia jest tu prezentowana w ich języku, na ich poziomie. Może to być dla nich coś całkiem nowego. Duch Święty sprawia, że Księga napisana wieki temu, również dziś jest aktualna, a jej treść potrafi dotrzeć i do dzisiejszych nastolatków. Przekaz Dobrej Nowiny to nie tylko słowa mówione – to również przykład liderów, których życie odzwierciedla prawdy zawarte na kartach Biblii. Kiedy dorosną, prawdopodobnie nie będą pamiętać kazań czy wypowiedzi, ale z pewnością zapamiętają ludzi, którzy wywarli wpływ na ich życie, którzy swoim życiem, postawą i mową przekazali im Dobrą Nowinę.

Praca w zespole

Nie będziesz w stanie sam sprostać wyzwaniu. Klub Rock Solid to - oprócz nastolatków - zespół liderów, dla których praca z nimi jest pasją. Dlaczego by nie zaangażować zborowej młodzieży i nie stworzyć twórczego dynamicznego zespołu? Klub stwarza wspaniałą możliwość współpracy, podziału obowiązków i zadań.

Relacje

Istotą klubów Rock Solid są ludzie. To dzięki poszczególnym nastolatkom i poszczególnym liderom są to miejsca szczególne. To właśnie tutaj zawiązują się nowe przyjaźnie. W gronie rówieśników nastolatek czuje się ważny, może wykazać się swoimi umiejętnościami. Tutaj bez skrupułów może porozmawiać na tematy wiary i czuć się swobodnie, bo nie będzie oceniany jak w szkole.

Partnerstwo

Jako Fundacja Młodzież dla Chrystusa zapewniamy wszelkie materiały niezbędne dla prowadzenia klubu (podręczniki, szkolenie, pomysły). Służymy radą i pomocą. Partnerstwo z Fundacją zapewnia kontakty z innymi klubami działającymi w Polsce, jak i za granicą.

Kto podejmie inicjatywę?

Jeśli leży ci na sercu praca wśród nastolatków, być może klub Rock Solid to niepowtarzalna okazja, aby wprowadzić te pragnienia w czyn? Nie pozwólmy, aby system wartości tego świata wcześniej się upomniał o tych młodych ludzi, chętnych do odkrywania nowych rzeczy. Skupmy ich uwagę na wartościach, jakie proponuje Słowo Boże. Dajmy im szansę pomyśleć o Bogu. To ważne i wielkie zadanie. To da się zrobić. Kto się tego podejmie? Może to właśnie ty jesteś właściwą osobą?

MAREK SIKORA
Fundacja Młodzież dla Chrystusa – Rock Solid, ul. Miernicza 10/2, 50-435 Wrocław, tel. (0-71) 341-57-03  http://www.yfc.pl/
Monika Zuber - koordynator Rock Solid w Polsce   tel. 0-695 611 206

Copyright © Słowo i Życie 2005
Słowo i Życie - strona główna