Słowo i Życie - numer 4/2003


Monika Nożyńska

Biblijne kryteria doboru małżeńskiego
- konferencja młodzieżowa w Białej Podlaskiej

Cieszy fakt, że po raz kolejny młodzież chrześcijańska z naszego regionu miała możliwość uczestniczenia w konferencji, która odbyła się 6 września 2003 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej. Gorączka przygotowań ogarnęła prawie wszystkich członków naszego zboru. Chętnych do pracy nie brakowało. Pastor Piotr Bronowicki jun. nie miał najmniejszych problemów z przydzieleniem zadań, ponieważ nawet ci, którzy niekoniecznie zaliczają się do młodzieży, bardzo chcieli pokazać, iż duch w nich ochoczy i młodzieńczy.

W końcu nadeszła oczekiwana chwila. Ponad stuosobowa grupa młodzieży z Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Terespola i Białej Podlaskiej, którą zainteresował temat „Biblijne kryteria doboru małżeńskiego”, mogła zaspokoić swoją ciekawość.

Wszelkie wątpliwości miał rozwiać pastor Janusz Szarzec. Mówił o zasadach  zachowania przedmałżeńskiego i narzeczeńskiego. Dotknął więc problemów bliskich prawie wszystkim uczestnikom konferencji. Kolejne jego wykłady dotyczyły naszych kontaktów z niewierzącymi rówieśnikami. Podkreślał, że nasz sposób bycia ma wyraźnie odróżniać nas od „świata”.

Po pokarmie dla ducha przyszedł czas na strawę dla ciała. Spożywając obiad odnawialiśmy stare znajomości i zawierali nowe. Posiłek wprowadził nas nieco w stan błogiego lenistwa, ale grupa uwielbiająca pod pełnym ekspresji przewodnictwem pastora Krzysztofa Michaluka zniechęciła nas do poobiedniej sjesty, proponując coś znacznie lepszego – radosną muzykę i śpiew na chwałę Bogu.

            A potem jeszcze jeden wykład, niestety już ostatni. Po raz kolejny stanął przed nami pastor Janusz Szarzec. Tym razem przygotowywał nas do wejścia w dorosłe życie, oczywiście z chrześcijańskiego punktu widzenia. Ci, którzy chcieli zbyt szybko stać się dorosłymi, mieli czas na refleksję, bo życie to wcale niełatwe zadanie. Ale wszystkie trudności da się pokonać, gdy opiekuje się nami i strzeże nas Bóg. To przeświadczenie zamieszkało chyba w sercach i umysłach uczestników konferencji, kiedy dobiegał końca jej ostatni wykład.

            Całodniowe spotkanie było niezwykłym czasem, dzięki któremu mogliśmy doświadczyć Bożej obecności. Ponownie utwierdziliśmy się w przekonaniu, że pełne bezpieczeństwo daje nam wyłącznie społeczność ze Stwórcą. Uświadomiono nam, iż wolno nam wszystko, ale nie wszystko jest dla nas dobre. Co wybierzemy, zależy wyłącznie od nas, a z tego, co wybieramy, zdamy kiedyś sprawę Bogu.

 © Słowo i Życie 2003
Słowo i  Życie - strona główna