Słowo i Życie - numer 4/2003


   

STARE HYMNY – NOWA WIZJA

Dość nieoczekiwanie na rynku muzycznym pojawiła się nowa instrumentalna płyta Vision. Jest to debiutancki solowy album Hani - flecistki znanej z różnych formacji chrześcijańskich (m.in. TGD, Missio Musica) i nie tylko.

Warto tę płytę przybliżyć i zachęcić do sięgnięcia po nią choćby dlatego, że nie jest ona „produktem jednorazowego użytku”. Im więcej się jej słucha, tym bardziej staje się bliższa i odkrywa odbiorcy coraz to nowe niuanse.

Nowatorską wizję, tak w kwestii aranżacji jak i interpretacji, sugeruje już sam tytuł płyty. Jest to bardzo osobiste spojrzenie na - głównie dziewiętnastowieczne - hymny protestanckie. Można by powiedzieć: stare po nowemu.

To muzyka prowadząca w świat przestrzeni oraz wyciszenia. Ta swego rodzaju impresja, wykorzystująca elementy popu, jazzu i ambientu oraz połączenia akustycznych i elektronicznych brzmień, zdaje się stanowić dobre tło dla duchowej refleksji i tęsknoty za Bogiem. Podstawowym materiałem każdego z 10 utworów jest melodia hymnu, podana przez flet w prosty, surowy sposób, która jako temat staje się tworzywem do muzycznej improwizacji.

Hania nie stawia tu na efekty popisowe. Ma inny zamysł. Kosztem czystego dźwięku stosuje alternatywne techniki brzmieniowe fletu – rzadko spotykane w produkcjach muzycznych wykorzystujących ten instrument. Choć flet jest tutaj instrumentem solowym, nie rości sobie pretensji do dominowania, a współtworzy swoisty klimat z towarzyszącym mu bogatym instrumentarium (instrumenty klawiszowe, kwartet smyczkowy, kontrabas, gama instrumentów perkusyjnych, gitary), do czego przyczyniła się odpowiednia aranżacja. Paweł Zarecki – aranżer i producent tej płyty – odkrywa możliwości, jakie daje umiejętne posługiwanie się barwą w muzyce. Jak malarz, mając pełną paletę kolorów potrafi je mieszać, aby stworzyć ciekawą impresję, tak Paweł - stosując rozszerzoną harmonię oraz interesujące brzmienia - stara się o odpowiedni nastrój.

Na uwagę zasługuje również świetna oprawa graficzna płyty. Na kilku stronach znajdziemy cytaty lub kompilacje treści hymnów prezentowanych na płycie przeplatane zdjęciami Hani. Są również podziękowania, których szczególnym akcentem jest wdzięczność „Bogu, który stworzył muzykę i daje wizję”. Te słowa są najlepszym komentarzem całej płyty. Vision to zdecydowanie doskonały prezent świąteczny. (w.k.)

 
Copyright © Słowo i Życie 2003
Słowo i  Życie - strona główna